Jak uzavřít kupní smlouvu na auto?

Publikováno 16. 07. 2019    Čtení na 3 minuty

Život bez komfortu a možností, které nám nabízí naše auta si dokáže představit jen málo lidí. Je proto přirozené, že s auty nejen jezdíme do práce, na chalupy či na dovolenou, ale také s nimi obchodujeme. Auta všech typů se mezi lidmi prodávají a kupují v rozsahu, který z této transakce dělá věc prakticky každodenní rutiny, alespoň tedy z celkového pohledu. Pro většinu z těch, kdo do této transakce v některé z rolí vstupují, je to zkušenost, kterou absolvují jednou, maximálně několikrát za život. Pokud mezi tuto většinu patříte i vy, jistě oceníte malou radu týkající se kupní smlouvy na auto. Jak má vypadat? Co všechno musí obsahovat? A kde mohu sehnat vzor, který mi v jejím vytvoření pomůže? Následující text si klade za cíl zodpovědět právě tyto otázky.

Proč kupní smlouva?

Každá větší transakce, mezi které prodej automobilu určitě patří, musí být stvrzena smluvně. Jedině tak je potvrzena změna vlastnictví dané věci a nový majitel si může být jistý, že věc nyní skutečně vlastní on. Smlouva o koupi zabraňuje budoucím sporům. V případě koupě ojetého automobilu je rizik, která na kupujícího mohou číhat, poměrně dost a kupní smlouva na auto je proto naprostou nezbytností.

Náležitosti kupní smlouvy

Jako každá jiná smlouva, i ta týkající se koupě automobilu musí obsahovat některé nezbytné části. Patří mezi ně především identifikace obou stran transakce, prodávajícího i kupujícího (jména, bydliště, průkaz totožnosti). Nutností je i datum uzavření smlouvy a samozřejmě podpisy obou účastníků. To však ani zdaleka není vše.

Stejně jako je třeba identifikovat kupujícího a prodávajícího, je třeba identifikovat i předmět prodeje (SPZ, značka vozu, typ, rok výroby, počet najetých kilometrů, čísla podvozku, karoserie, motoru, barva, číslo TP…). Dále je na místě uvést v kupní smlouvě na auto i veškeré příslušenství či dokumenty, které k vozu náleží.

kupní smlouvě na auto by neměla chybět např. informace o tom, že bylo auto havarováno. Pokud by totiž prodávající tuto skutečnost zamlčel, mohla by se stát důvodem pro odstoupení od smlouvy ze strany kupujícího nebo požadavku na kompenzaci. Důvodem je samozřejmě fakt, že havárie může nevratně změnit charakteristiky vozu, které již nejsou odstranitelné ani opravou. Platí také klasické pravidlo o tom, že reklamovat lze všechny závady, které již byly na autě přítomny v okamžiku prodeje. Naopak důvodem k reklamaci není běžné opotřebení při standardním provozování vozidla.

Velkou výhodou je i případ, kdy se prodávající zaručí ve smlouvě kupujícímu o původu vozidla. Kupující se tak v případě, že by vozidlo bylo prokázáno jako kradené, vyhne nepříjemnostem a má právo požadovat od prodávajícího plnou částku zpět.

Kde získat kupní smlouvu?

Ideální stav je, pokud máte coby jedna ze stran transakce možnost využít pomoc právnicky vzdělané osoby. V takovém případě bude pravděpodobně dotyčný schopen kupní smlouvu na auto vytvořit v dostatečné kvalitě se zahrnutím všech potřebných položek, případně jí alespoň zkontrolovat a upozornit vás na jakoukoliv potenciální chybu. V opačném případě můžete využít některého z mnoha vzorů smlouvy dostupných zdarma ke stažení na internetu. Stačí zadat vyhledávací dotaz v podobě kupní smlouva na auto – vzor (nebo podobný) a vybrat si takovou, která vám nejvíce vyhovuje. Samozřejmě, že i v tomto případě je na místě vyhledat právní pomoc a nechat si konečnou verzi smlouvy zkontrolovat. Některé takové vzory kupní smlouvy lze nalézt např. na následujících adresách:

http://www.povinne-ruceni-levne.cz/kupni-smlouva-auto-vzor.php nebo https://autotrip.cz/kupni-smlouva-auto/

Pokud budete vystupovat v roli kupujícího, nezapomeňte také na to, že samotná kupní smlouva by měla být vždy doprovázena fyzickou kontrolou vozidla, ideálně i testovací jízdou. V této fázi si potom místo právníka přizvěte na pomoc šikovného automechanika.

Připojte se k dalším 6 000 zákazníkům a odebírejte newsletter

Souhlasím s užitím osobních údajů