Na co si dát pozor při koupi automobilu?

Publikováno 04. 10. 2019    Čtení na 3 minuty

Ne každý se při nákupu automobilu vydá do autosalonu s cílem pořídit si zcela nový vůz. Popularita ojetých vozů je značná a jejich prodej ukrajuje podstatnou část z koláče celkových prodejů vozů v České republice. Celé řada zájemců o koupi ojetého vozu ale netuší, že kromě autobazarů nebo inzerátů v novinách či na bazarových serverech existuje i další možnost, jak takový vůz získat, navíc v mnoha případech za nadstandardně nízkou cenu. Takovou možností jsou dražby aut zabavených v exekucích apod. V těchto dražbách se samozřejmě vyskytují vozy širokého portfolia tříd, typů i rozdílného technického stavu. Právě pečlivě posouzení stavu vozidla je základním předpokladem k tomu, aby byl váš nákup úspěšný a naplnil všechna vaše očekávání. Při dražbách aut je jejich účastníkům dán prostor pro prohlídku vozu, většinou den před konáním vlastní aukce. Jaké jsou hlavní parametry a charakteristiky, na které je dobré se při prohlídce zaměřit?

Původ a formální náležitosti

Při dražbách aut je prodejcem soudní exekutor a prodej probíhá zcela oficiálně. Všechny právní náležitosti by tak měly být naplněny. Nikdy ale neuškodí provést i tuto část prohlídky, kdyby nic jiného tak jako trénink na případný další nákup. Kontrola roku výroby, typového štítku, VIN čísel v motorovém prostoru i pod čelním sklem či kódů na sklech nebo bezpečnostních pásech může pomoci odhalit celou řadu informací o minulosti vozidla.

Prověření v databázi kradených vozidel lze provést i prostřednictvím SMS a převodem na nového majitele se po dražbě ruší zástavní právo, ani tyto problémy by tak nového majitele neměly strašit ze spaní, právě naopak. Zcela jinak je to ale u kontroly technického stavu vozidla, které by měla být věnována maximální pozornost.

Jak posoudit technický stav vozidla?

Ideální situace nastává, pokud si sebou účastník blížící se dražby aut může ke kontrole přizvat odborníka, automechanika. Jako první krok zkontrolujte údaje v technickém průkazu a porovnejte je s aktuálním stavem tachometru a servisními štítky. Druhým krokem je pečlivé vyhodnocení jednolitosti a odstínu laku. Každá nesrovnalost, odlišný odstín, stopy broušení nebo kytování, drobné nerovnosti, zastříkané smetí apod. mohou odkazovat na zamlčenou nehodu. Stejně tak odřený lak na šroubech naznačuje nasazování klíče a vyjmutí toho či onoho dílu.

Zkontrolujte všechny sváry, resp. tmel, který je překrývá. Opět platí, že neoriginální provedení po poškození zanechá stopy v podobě odlišného tmelu, hrbolatých spojů apod. Nebojte se dívat pod koberce či pod plasty a hledejte stopy po poškozeních a následných opravách. V interiéru se zaměřte na míru opotřebení sedaček, pedálů či volantu a posuďte, zda koresponduje s uváděným počtem najetých kilometrů.

Po vzoru slavné filmové scény vyzkoušejte všechny prvky ovládání vozu, od stěračů přes světla až po elektrické stahování okének. I při dražbě aut jsou potom v některých případech možné testovací jízdy, které jsou ideálním způsobem, jak vůz vyzkoušet. Plynulý chod motoru bez škubání, ztráty výkonu nebo prodlev v celém rozsahu otáček by měl být samozřejmostí stejně jako lehké a snadné řazení. Nebojte se na chvíli pustit volant a vyzkoušet, zda řízení „netáhne“ na některou stranu. Při jízdě pozorně poslouchejte a snažte se identifikovat jakékoliv podezřelé zvuky nebo nadměrné hučení.

Pečlivé testování vozu vám zajistí nejen odpovídající komfort při jízdě, ale také bezpečnost. Velkou pozornost věnujte proto testování brzd či kontrole airbagu (skrze správné pořadí vypínání kontrolek). Konkrétních míst, které je třeba při koupi ojetého vozu zkontrolovat, je celá řada. Dražba aut je specifickým způsobem nákupu, prohlídka, kontrola a testování draženého vozu jsou ale i v tomto případě nedílnou součástí celé transakce.

Připojte se k dalším 6 000 zákazníkům a odebírejte newsletter

Souhlasím s užitím osobních údajů